Pretože zmeny sa nespravia samé

Autor: Matej Siget | 1.7.2014 o 14:12 | Karma článku: 4,39 | Prečítané:  529x

A nespravia ich ani kresťanské, nacionalistické či revolučné hnutia

 Po dlhej dobe som sa rozhodol napísať nový blog, môj prvý na SME. Dlho, naozaj dlho som mal v pláne napísať pár slov k aktuálne najzábavnejšiemu a najtragickejšiemu zároveň problému našej milej domácej politiky, a to konfliktu Prochádzka vs. Matovič.
Lenže tejto témy sa chytili bulvárne médiá a zo zdanlivo politickej témy a politického problému spravili všeličo, len nie je tému serióznu a politickú naozaj len okrajovo. Preto dnes riešime detektor sem – detektor tam, komedianta sem – egocentristu tam.

 

Som mladý, liberálny človek a je možno pochopiteľné, že ma zaujíma široké spektrum spoločenských problémov, spoločenských otázok. Som však unavený z domácej politiky, ktorá sa stala maximálne populistickou. Nie sú to plané slová na vyretušovanom billboarde, sú to slová zdeseného študenta, ktorého straší a desí fakt, že sa v slovenskej tzv. politike riešia tie isté veci dokola, bez inovatívneho myslenia, bez liberálnych myšlienok, bez hlasného prejavenia nového názoru. Ignorujú sa desiatky tém, ktoré sú často odsúvané ako nepodstatné. To však neznamená, že automaticky nepotrebné.

 

Nespomínam si na konktrétny moment v novodobej histórii slovenskej politiky, v ktorom by sa riešila napríklad otázka eutanázie. Možno ste ostali zarazení, že som spomenul práve tento problém. Veď to nie je znižovanie deficitu ani výstavba futbalového štadiónu. Prepáčte, ja mám len skromný a súkromný pocit, že otváranie práve „nových“ tém na úroveň celopolitickej diskusie je lepšia cesta, ako sa neustále hrať len na alternatívu červených, s pocitom, že voličom práve toto bude stačiť do nekonečna. Táto karta možno fungovala, lenže jednu politickú stranu už zabila, ostatné potichu umierajú.

 

Neustále prichádzajú ľudia s presvedčením, že majú v rukáve všetku vedomosť vesmíru, že vedia čo ľudia potrebujú a chcú. Lenže sú to tí istí ľudia, ktorí končia na smetisku politických dejín rýchlo, niektorí ešte predtým, ako sa stihli narodiť. Schovávajú sa za témy, ktoré sa stali akýmsi klišé, obohranou platňou tých najpopulistickejších tém a téz. Medzi tieto politické strany sa zaradilo aj zopár nových, ktoré nemajú ani trochu pudu sebazáchovy a hanby a otvorene sa nazývajú radikálnymi alebo nacionalistickými. Sú to rovnako populistické strany, ktoré však často otvárajú pre normálneho človeka ťažko stráviteľné a nepochopiteľné témy, so zdrojmi a základmi nachádzajúcimi sa na stránkach ako beo, hlavnespravy, ac24. Práve tieto stránky su rodiskom ľudí prekypujúcich nenávisťou - antisemitizmom, rasizmom, homofóbiou. Tieto strany a hnutia sa radi označujú prívlastkami „kresťanské“, „tradičné“ resp. odkazujú na revolúcie či vzdory, veria že Tiso bol hrdina a slovo liberál znamená diabol, odpad, nepriateľ.

 

Ja verím, že existujú ľudia, ktorí nemajú problém uveriť konšpiračnej teórii o tom, že svet ovládajú zlomyseľní miliardári, illumináti, tvorcovia akéhosi NWO. Verím aj tomu, že existujú ľudia ktorí veria v neomylnú pravdu kresťanského učenia a všetko čo povie pán farár, biskup či arcibiskup je pravda. Verím, pretože takých ľudí nemálo poznám, no nerozumiem ani jednému. Nerozumiem, prečo ich nezabilo ich posledné očkovanie, keď tvorcom NWO celý plán prekukli a sú potenciálne nebezpeční. Neverím ani tomu, prečo väčšina z nich žije z pár euro mesačne, keď v kostole sedia každý večer a ráno a úpenlivo prosíkajú. Ale to je osobitá téma.

 

Kde sú ľudia, ktorí môžu a musia byť protiváhou populistom, konšpirátorom, náboženským fanatikom, ktorí budú bojovať za svoje ľudské ideály, budú bojovať za odluku cirkvy od štátu, s tým spojenú reformu pre štát drahého a zbytočného cirkevného školstva atď? Ktorí sa nebudú hrať len na akúsi protiváhu červeným, ale vytvoria nový politický smer, vytvoria cestu nie práve malej skupine ľudí s rovnakými názormi? Prvá a zatiaľ posledná liberálna strana prestala byť liberálnou veľmi dávno. Nepopieram, že má hodnotných ľudí, akceptovateľných aj liberálmi, no je to malé zrnko piesku, obzvlášť ak sa pozrieme na fakt, že SaS mala cieľ byť liberálna a pokroková.
 

 

Máme vôbec na to, mať sa lepšie, humánnejšie? Alebo sú konzervatívne hodnoty našim prekliatím na veky vekov? Ospravedlňujem sa za rečnícke otázky. Ja len tak, že cirkev sa sama od štátu neodlúči a homosexuáli si registrované partnerstvo na pridoch nevybojujú ani keby sa osvietil najosvietenejší z KDH, SDKU, OľaNO, teda z väčšiny strán, ktoré formujú dnešnú politiku.

 

A to je len nutné minimum v celej spleti toho, čo musíme spraviť.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?